Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse projekt nr 2021-2027.1.01.24-0644


Jätkusuutliku toidutootmise bioväetise tootmise pilootskaala komponentide tehnoloogiline arendus, testimine ja demonstreerimine


Projekti algus ja lõpp: 03.07.2024-30.06.2025


Lühikirjeldus

Ettevõtte eesmärgiks on arendada mullas looduslikult leiduval seenorganismil Trichoderma  põhinev uudne bioväetis, mille kasutamine põllumajanduses toob kaasa mitmeid eeliseid: suurem saagikus, taimede suurem vastupidavus seenhaigustele, parem toitainete omastamine ja vajamineva tavaväetise koguse vähenemine. Lisaks otsesele kasule põllumajandusele on uuel bioväetisel ka positiivne mõju keskkonnale, vähendades toitainete sattumist keskkonda, samuti vähenevad transpordi- ja laokulusid ning kogu väetisekasutuse protsess muutub efektiivsemaks ning keskkonnasõbralikumaks. Eesti ja teiste Euroopa Liidu põllumajandusettevõtete jaoks on see bioväetis atraktiivne ka seetõttu, et see toetab keskkonna- ja kliimasäästlike eesmärkide saavutamist, aidates kaasa keskkonnasõbralike valikute tegemisele ja deklareerimisele, CO2 emissioonide kaardistamisele ning süsiniku jalajälje vähendamisele.

 

Pikaajaline eesmärk on luua uus teadus- ja arendustegevusel põhinev toode koos parimate praktikatega tehnoloogia ülekandmiseks ja läbimõeldud turustrateegiatega, arendades seega uudset ja keskkonnasõbralikku bioväetist, mis toob kasu nii põllumajandusele kui ka keskkonnale.


Eesmärk

Projekti eesmärgiks on rakuvabriku tehnoloogiliste komponentide disainimine, testimine ja töövõimekuse demonstreerimine.


Tulemus

Projekti tulemusena omandati oskusteave tehniliste lahenduste, komponentide ja materjalide kohta seenorganismi Trichoderma asperellum rakuvabriku tehnoloogia viimiseks laboritingimustest pilootskaala mõõtmetesse. 


Töö käigus arendati ja testiti rakuvabriku komponente ja nende koostoimimist.

Leiti sobivad seadmed ja nende opereerimisparameetrid spooride kultiveerimiseks. Selle materjali saamiseks konstrueeriti kontrollitavate tingimustega kamber ja töötati välja selle parameetrid, mida saab kasutada rakuvabriku konstrueerimiseks järgmises skaleerimisetapis.


Spoorikontsentraat kasvab tahkel substraadil, mille ettevalmistamise käigus on oluline substraadi efektiivne jahutamine, piisava õhuvoolu tagamine kasvupindade vahel ja ülekuumenemise vältimine sporulatsiooni käigus. Töö tulemusena integreeriti tehnoloogilised lahendused substraadi ettevalmistamisele esitatavate nõuetega ning demonstreeriti toimivust robustsetes tingimustes võrreldes laboriga.



Pilt 1. Trichoderma asperellumi spoorid tahkel kandjal. Autor Urmo Pakkas.


Loodud tehnilised lahendused võimaldavad toota mahus, mis vastab laboriskaalale järgnevale skaleerimisetapile seenorganismi Trichoderma asperellum spoorikontsentraati ja -pulbrit ning ühendada viimast mikrograanulväetisega.


Toetuse summa: 34 160€